به وبسایت پرتال جامع افق خوش آمدید

تبلیغات

مطالب این تارنما با استفاده از اسکریپت هوشمند خبرخوان افق گردآوری شده است . درصورت مشاهده محتوای نامربوط لینک مطلب را گزارش دهید .

تبلیغات


نگاه فاخته ای تجربه نگاشتی در نگهداری حیوانات خانگی

http://www.magiran.com/cover/mg4284_43icl.jpg

 

 

 

 

نگاه فاخته ­ای

تجربه­ نگاشتی در نگهداری حیوانات خانگی


سید علیرضا هاشمی

400hashemi@gmail.com


در فرهنگ مردم و همچنین در احادیث روایت شده است که برای دور شدن از بلایا و آفت جن و مصون ماندن از آن به نگهداری برخی حیوانات از جمله پرندگان در خانه بپردازید.

این آموزه دینی و سنت فرهنگی را نسل گذشته، یعنی پدربزرگ و مادر­بزرگ­ها و حتی پدر و مادرها تقریباً تا سی، چهل سال پیش به فراخور در شهر تهران نیز انجام می­دادند؛ به طوری که در خانه­های حیاط­دار آن زمان معمولاً خانواده­ها به نگهداری مرغ و خروس و یا کبوتر و یا پرندگانی در قفس برای شگون آنها و مصونیت از حوادث ماورایی می­پرداختند.

ما هم به سلوک سنت­های آن زمان در منزل برخی از این حیوانات را نگهداری می­کردیم. معمولاً پدر هنگامی که به اصفهان و روستایشان می­رفت در بازگشت، دو سه جوجه یا مرغ (رسمی) می­ آورد که معمولاً در حیاط خانه و در باغچه کوچک حیاط، تا زمانی که بزرگ می­شدند و یا با تکرار و خستگی تمیز نمودن فضولاتشان مادر را به عصبانیت اندازند، ادامه حیات می­دادند و با عصیان مادر، حیوانات بیچاره به دست محمدآقا قصاب سپرده می­شدند و قصاب وظیفه سلاخی آنها را بر عهده می­ گرفت...


این مقاله در فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت، شماره 43، تابستان 95، صص 68 تا 71 به چاپ رسیده است.

 منبع این نوشته
اشتراک گذاری مطلب
تمامی حقوق این وب سایت برای گروه آواساز محفوظ است